دانلود پایان نامه

عنوان کامل پایان نامه :

مطالعه مکانیسم انتقال بحران مالی سال 2008 به بورس اوراق بهادار تهران

قسمتی از متن پایان نامه :

  • مروری بر ادبیات موضوع

در اواخر سال 2008 بازارهای سهام در اکثر مناطق نو ظهور سقوط کردند، در حالی که در همان زمان بدهی های دولتی کشورها گسترش یافتند و بازارهای بورس تحت فشار قرار گرفتند. اندازه عبور تنش های مالی به عمق ارتباط مالی بین اقتصادهای پیشرفته و نوظهور مربوط می باشد [10]. در طول دو دهه گذشته، بازارهای مالی به گونه فزاینده ای یکپارچه شده اند. آن چیز که در بین کشورها بدیهی می نماید افزایش فعالیت سرمایه گذاری سازمانی، افزایش تأمین مالی از ترکیب و ادغام و جابجایی کلی ریسک های مالی توسط بانک ها از ترازنامه های خود به بازار اوراق بهادار می باشد [11]. با در نظر داشتن این ادغام افزایش یافته، این امکان هست که بحران مالی یک کشور خاص، تحت یک شرایط ویژه، به بازارهای مالی خارجی منتقل شده باشد. با این حال پژوهش در خصوص انتقال بحران نیازمند ارائه یک تعریف متمایز و روشن بین بحران های مسری و غیر مسری می باشد [12]. پس در آغاز کانال انتقال بحران بایستی در نظر گرفته گردد. بعضی از تحقیقات نشان می دهد که یک نوع متفاوت از کانال می تواند در انتقال هر بحران در اقتصادهای مختلف وجود داشته باشد. کورستی[1] و همکارانش با مطالعه بحران های مالی بین المللی عنوان می کنند که ریزش و افت قیمت های سهام در خوشه ای از بازار های ملی کشورها اتفاق می افتد و در طول دوره بحران همبستگی تحرکات بازار سهام مدام افزایش می یابد [13]. مطابق تحقیقات لانگستاف[2] بر روی بحران مالی سال 2008، بحران وام بدون پشتوانه[3] به عنوان کاتالیزور پیدایش بحران بزرگ مالی جهانی گردید. بحران وام بدون پشتوانه در سال 2007 موجب گردید که ارزش بازار و سبد های بزرگی از اوراق بهادار با پشتوانه دارایی های[4] با اعتبار بالا که توسط موسسات مختلف مالی نگهداری می شدند با افت شدید مواجه شوند. به علاوه برای بازار اعتباری[5] نوپا یه وقفه قابل توجه ایجاد نمود و شکست جدی برای اعتبار اشخاص و موسسات مالی به همراه داشت و موجب کاهش شدید نقدینگی اوراق بهادار بدهی همه بازارها گردید [14]. تعدادی از تحقیقات انجام شده بر روی خدمات مالی جهانی متمرکز شده می باشد. مشیریان[6] تحقیقی را در مطالعه پیدایش یک ارز واحد جهانی جهت کاهش ریسک ، افزایش درآمد و بهبود فضای کسب و کار برای موسسات مالی و گروه های تجاری انجام داده اند [15]. وی در پژوهش دیگری به نحوه تکامل و فراگیر شدن دلار آمریکا و پیدایش یورو و راهی که ممکن می باشد منجر به ظهور یک ارز واحد جهانی گردد تصریح نموده می باشد [16]. همچنین ایشان ذکر نمودند که

[1] Corsetti

[2] A.Longstaff, Francis

[3] Subprime

[4] Asset-Backed Securities (ABS)

[5] Structured-Credit Market

[6] Moshirian

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

  • فرضیه پژوهش
  • شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید

فرض اساسی در این پژوهش وجود ارتباط ای معنی دار بین شاخص قیمت بورس اوراق بهادار تهران و شاخص داوجونز قبل و بعد از بحران مالی جهانی سال 2008 می باشد. پس دو سوال اصلی که در این پژوهش به آن پاسخ داده شده می باشد به همبستگی این دو شاخص مربوط بوده و به تبیین ذیل می باشد:

  1. آیا بورس اوراق بهادار تهران در شرایط عادی و در شرایط رونق اقتصادی جهانی تا قبل از بحران از بورس های جهانی تبعیت کرده می باشد؟

آیا بورس اوراق بهادار تهران از بحران جهانی 2008 تاثیر پذیرفته می باشد؟