دانلود پایان نامه

عنوان کامل پایان نامه :

مطالعه مکانیسم انتقال بحران مالی سال 2008 به بورس اوراق بهادار تهران

قسمتی از متن پایان نامه :

  • مفهوم شاخص

واژه شاخص[1] به معنای وسیله تشخیص می باشد و عدد شاخص عددی می باشد که بوسیله آن تغییرات ایجاد شده در یک پدیده را در فاصله دو زمان مختلف(یا دو مکان مختلف) مطالعه می­کنیم. پس می­توان گفت، شاخص عددی می باشد برای اندازه­گیری و سنجش تغییرات عوامل مختلف در فواصل زمانی یا مکانی. همچنین شاخص را می­توان نماگری دانست که بیانگر طریقه عمومی پارمتر مورد نظر در میان گروهی از متغیرهای مورد مطالعه می باشد که تغییرات آن در مقایسه با یک سال پایه ( تاریخ مبدا) در نظر گرفته می­گردد. معیار مقایسه تغییر مقدار عدد شاخص در هر زمان نسبت به سال پایه، عدد مبنا می باشد. عدد مبنا بطور معمول 100 در نظر گرفته می­گردد. در این صورت از تقسیم اندازه شاخص در هر زمان بر عدد مزبور می­توان رشد پارامتر مورد نظر را در میان گروه متغیرهای مورد مطالعه بدست آورد. البته بایستی توجه داشت که ارزش عددی شاخص، بار اطلاعاتی چندانی ندارد بلکه طریقه تغییر شاخص در یک دوره زمانی مشخص، می­تواند بیانگر عملکرد آن در دوره مذکور باشد.

در واقع شاخص، مفهومی انتزاعی می باشد که معمولا برای اندازه­گیری تغییر در یک مجموعه متغیرهای مرتبط در طول زمان یا برای مقایسه سطوح کلی(عمومی) این متغیرها در بین کشورها یا مناطق گوناگون بکار می­رود. در اکثر رشته­های علوم، شاخص­ها مورد بهره گیری واقع می­شوند، اما در علم اقتصاد جایگاه و اهمیت خاصی دارا هستند. شاخص­ها ابزار سودمندی در اقتصاد می­باشند، زیرا حرکات یا تغییرات متغیر مورد نظر را به ساده­ترین و راحت­ترین شیوه ممکن اظهار می­کنند. بعنوان مثال، شاخص قیمت مصرف­کننده [2]، که تغییرات قیمت مجموعه­ای از کالاها و خدمات مصرف را نمایش می­دهد، یکی از پر کاربردترین شاخص­های اقتصادی در هر کشور محسوب می­گردد. از دیگر شاخص­های مهم، می­توان به شاخص­های مالی (همانند شاخص داوجونز و نیکی) در بازار سهام تصریح نمود.

به اظهار دیگر شاخص بازار سهام یک معیار مفید و اختصار شده­ای از انتظارات جاری در مورد آینده سهام می­باشد که بعنوان اندازه الحراره حساسی، آثار پدیده­های سیاسی، اقتصادی و غیره را منعکس ساخته و تغییرات ساختاری و بلند مدت در اقتصاد را منعکس می­نماید. پس اگر شاخص­های بازار سهام به درستی طراحی شوند، درآن صورت می­توان از آنها بعنوان معرف و نماگر پیشرو عملکرد اقتصادی کشور نام برد. امروزه اندازه و طریقه شاخص­های قیمت سهام یکی از مهم­ترین عوامل تاثیر­گذار بر تصمیمات سرمایه­گذاران در بازارهای مالی محسوب می­گردد. با در نظر داشتن اینکه سرمایه­گذاران با علائق و سلایق خاصی اقدام به سرمایه­گذاری در بورس­های اوراق بهادار می­نماید، لذا در اکثر بورس­های پیشرفته علاوه بر شاخص­های کل، شاخص­های معینی جهت نمایش رفتار بخش خاصی از بازار طراحی و محاسبه می­گردند. در سطح بازارهای مالی محاسبه شاخص موارد بهره گیری و کاربرد زیادی دارند و در واقع شاخص­ها، اظهار کننده بازده کل بازار یا عناصر مشخصی از بازار در یک دوره معین بوده و می­توان از شاخص­ها به عنوان مبنایی در جهت مقایسه عملکرد انواع پرتفوهای تشکیل شده در بازار بهره گیری نمود.

[1] Index

[2] Consumer Price Index (CPI)

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید

  • فرضیه پژوهش

فرض اساسی در این پژوهش وجود ارتباط ای معنی دار بین شاخص قیمت بورس اوراق بهادار تهران و شاخص داوجونز قبل و بعد از بحران مالی جهانی سال 2008 می باشد. پس دو سوال اصلی که در این پژوهش به آن پاسخ داده شده می باشد به همبستگی این دو شاخص مربوط بوده و به تبیین ذیل می باشد:

  1. آیا بورس اوراق بهادار تهران در شرایط عادی و در شرایط رونق اقتصادی جهانی تا قبل از بحران از بورس های جهانی تبعیت کرده می باشد؟

آیا بورس اوراق بهادار تهران از بحران جهانی 2008 تاثیر پذیرفته می باشد؟